تزریق بوتاکس

زمان مطالعه: 8 دقیقه

به علت افزایش سن یا محافظ نکردن از پوست ، چین و چروک ها و خطوطی بر روی پوست مشاهده می شود که آزاردهنده هستند و از زیبایی چهره می کاهند. به همین دلیل اغلب افراد با بالا رفتن سن به دنبال رفع چروک ها و جوانسازی پوست صورت هستند. اخم کردن زیاد یکی از عوامل شایع به وجود آمدن خطوط روی پیشانی است که بهترین روش برای رفع خطوط پیشانی تزریق بوتاکس می باشد. این پروسه باید تحت نظر پزشک متخصص در یک کلینیک زیبایی معتبر به انجام رسد. کلینیک زیبایی آذین ، بهترین کلینیک زیبایی در تهران ، بهترین پزشکان را در اختیار داشته و خدمت رسانی آن در سطح بالایی قرار دارد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس یکی از رایج ترین روش های جوانسازی و رفع خطوط پوست است که در بین مردم محبوبیت زیادی دارد . مزیت بوتاکس عدم نیاز به استراحت و بستری شدن است زیرا به صورت سرپایی انجام می شود . همچنین بوتاکس از طریق سوزن های نازک تزریق می شود به همین دلیل دردی ندارد و از بی حسی موضعی استفاده می شود . یکی دیگر از کاربردهای بوتاکس ، درمان تعریق شدید می باشد. بر خلاف باورعموم ، روش های جوانسازی پوست تنها برای بانوان نیست و  آقایان نیز از روش های جوانسازی برای صورت و پوست خود استفاده می کنند .

تزریق بوتاکس برای توقف تعریق

یکی دیگر از کاربردهای بوتاکس، توقف تعریق می باشد. عمل تعریق مکانیزم طبیعی بدن برای متعادل نمودن دما و دفع سموم زائد بدن است و به همین دلیل برای بدن ضروری و مفید می باشد. در برخی از افراد میزان تعریق به حدی زیاد است که نه تنها موجب ایجاد بوی بد بدن آن ها و در نتیجه کاهش اعتماد به نفس شان می شود که موجب خیس شدن لباس افراد و پیدا بودن رد آن از روی لباس خواهد شد. اینگونه افراد به طور معمول از جمع گریزان بوده و فعالیت اجتماعی زیادی ندارند. البته باید گفت که تعریق فقط محدود به زیربغل نشده و در برخی اشخاص کف دست ها و پاها نیز به شدت عرق می کند که این امر گرفتن قلم در دست و رانندگی را برای آن ها مشکل نموده و موجب ناراحتی شان خواهد شد. پزشک در ابتدا با یک ماژیک، نقاطی که باید در آن تزریق انجام شود را مشخص نموده و سپس ماده بوتاکس را به وسیله سوزن ریز و مخصوصی در آن نقاط تزریق می کند. با  تزریق بوتاکس در این نواحی می توان روند تعریق را برای مدتی به طور کامل برطرف کرده و یا تا حد زیادی از شدت آن کاست.

تاثیرگذاری بوتاکس به چه صورت است ؟

ماده بوتاکس به عنوان یک سم عصبی بر روی سیگنال های عصبی تاثیر می گذارد. بدین صورت که به محض ورود ماده به عضله هدف ، مسیر تبادل پیام های عصبی را مسدود کرده و عضلات را از انقباض باز می دارد. به عبارتی می توانیم بگوییم ماهیچه های صورت یا هر قسمت دیگری که تحت تزریق بوتاکس قرار گرفته اند ، در حالت استراحت به سر می برند. بنابراین زمانی که فرد حالت چهره خود را تغییر دهد ، به طور مثال اخم کند، ابروهای خود را بالا می برد یا چشمانش را باز و بسته می نماید ، دیگر چروک و خطوط ریزی را مشاهده نمی کند.

تزریق بوتاکس

 

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

بیماران قبل از انجام تزريق بوتاکس باید در رابطه با دستورالعملهایی که رعایت آن ها پیش از انجام این روش جوانسازی پوست موجب ایمنی آن شده، احتمال بروز عارضه را کاهش داده و در دستیابی به بهترین نتیجه موثر هستند اطلاعات کافی کسب کرده و آن ها را رعایت کنند.

از جمله این دستورالعمل ها و نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • انتخاب یک کلینیک زیبایی خوب : تزریق بوتاکس زمانی با بهترین نتایج همراه خواهد بود که در یک کلینیک زیبایی مورد اطمینان و توسط بهترین پزشکان و متخصصان انجام شود. در چنین کلینیکی از بهترین ماده بوتاکس استفاده شده و پزشک از بهترین تکنیک ها برای انجام آن استفاده می نماید.
 • قطع مصرف برخی داروها: با مصرف برخی از داروها همچون آسپرین میزان غلظت خون کم شده و به همین دلیل ممکن است فرد در حین تزریق مقداری خونریزی را تجربه نماید. به همین دلیل بهتر است مصرف این داروها را 2 هفته قبل از تزريق بوتاکس قطع نمود.
 • به مدت 14 روز باید از مصرف دخانیات و مواد حاوی نیکوتین پرهیز کرد زیرا اینگونه مواد در کاهش میزان اکسیژن خون تاثیر گذارند.
 • در صورت ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و به طور کلی بیماری های مزمن، مصرف داروهای خاص و داشتن حساسیت های دارویی پیش از تزریق بوتاکس پزشکتان را در جریان بگذارید.

 

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • برای کاهش تورم بعد از تزریق توصیه می شود که از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • تا چند ساعت از خم کردن سر و خوابیدن پرهیز کنید .
 • بلافاصله بعد از تزریق بوتاكس می توانید به محل کار بروید یا فعالیت های روزانه خود را ادامه دهید .
 • انجام کارهای سبک مانعی ندارد و روز اول از انجام فعالیت های سنگین و ورزش پرهیز کنید.
 • از فشار دادن و ماساژ دادن ناحیه ای که بوتاکس تزریق شده است پرهیز کنید.

برای آن که نتیجه ایده آلی از بوتاکس کسب کنید ، نیاز است نکات مراقبتی را به طور دقیق رعایت کنید . برای مشاهده نتایج بوتاکس صبور باشید زیرا پس از گذشت 3 الی 7 روز تاثیرات مثبت تزریق بوتاکس به خوبی قابل مشاهده است . نتایج حاصل از بوتاکس ماندگاری دائمی ندارد و به طور میانگین پس از گذشت 3 الی 6 ماه نیاز است که فرد به طور مجدد برای تزریق  اقدام نماید.

تزریق بوتاکس

محل تزریق بوتاکس

بوتاکس برای جوانسازی صورت استفاده می شود و برای رفع چین و چروک های موجود بر پوست ، کاربرد عالی دارد . به طور کلی از بوتاکس می توانیم برای رفع خطوط ریز دور چشم ، خط خنده ، خطوط زیر چشم ، بالابردن ابرو و دیگر خطوط پوست استفاده کرد اما بهترین ناحیه تزریق برای بوتاکس ، پیشانی می باشد . تزریق کردن بوتاکس به پیشانی باعث می شود تا خطوط عرضی و خطوط عمیق بین دو ابرو که در اصطلاح به آن خط اخم گفته می شود ، از بین برود. بوتاکس یکی از بهترین روش های شناخته شده برای رفع خطوط صورت می باشد .

بسیاری از متقاضیان سوال می کنند که آیا سن و جنس پوست تاثیر در نتیجه بوتاکس دارد ؟

بوتاکس زمانی تزریق می شود که چهره دارای چین و چروک باشد ، بنابراین برای افراد بالای 20 سال در صورت نیاز بوتاکس تزریق می شود . به طور معمول جنس پوست تاثیری در نتیجه ندارد ولی به ندرت دیده می شود که برخی از افراد ، پوست شان مقاوم بوده و تزریق بوتاکس برای آن ها نتیجه ای ندارد. هرچه عمق خطوط پوست کمتر باشد ، نتیجه حاصل از بوتاکس رضایت بخش تر است و این روش برای خطوط بسیار عمیق نتیجه مطلوبی ندارد .

تزریق بوتاکس

چه زمانی بهتر است از انجام بوتاکس صرف نظر کنیم ؟

 • برای حفظ سلامتی خود ، در برخی شرایط توصیه می شود تزریق بوتاکس انجام ندهید ؛ البته تا زمانی که عارضه مربوطه برطرف گردد. پس از آن چنانچه اجازه پزشک را به همراه داشته باشید می توانید برای بوتاکس اقدام کنید. این قبیل شرایط عبارتند از :
 • وجود هر گونه عفونت فعال مانند تبخال بر روی پوست
 • ابتلا به سرماخوردگی
 • مبتلا به بیماری های عصبی – عضلانی
 • استفاده از نوعی دارو که مصرف آن برای شما ضروری است
 • به سر بردن در دوران بارداری یا شیر دهی

آیا بوتاکس می تواند عوارض یا اثر جانبی را در پی داشته باشد ؟

به هر حال یک ماده خارجی از طریق سوزن به قسمتی از بدن وارد می شود ؛ پس طبیعی است اثراتی به سبب آن نمود پیدا کنند. کبودی و درد خفیف محتمل ترین اثر جانبی است که می تواند بعد از تزریق بوتاکس بروز یابند. اما بدانید که این موارد رفته رفته رو به بهبودی می روند. از دیگر اثرات جانبی ، ورم ، احساس خستگی ، سردرد ، گردن درد و واکنش های آلرژیک مانند ایجاد راش پوستی یا سوزش و خارش می باشند که بهتر است در صورت وقوع هر یک از این ها ، با پزشک خود فوراً تماس بگیرید.

هزینه تزریق بوتاکس

در حال حاضر شرکت های مختلفی بوتاکس را تولید می کنند بنابراین برندهای مختلفی عرضه کننده بوتاکس هستند. هزینه بوتاکس با توجه به برند و ناحیه ای مورد نظر بیمار ، تعیین می شود. برای تعیین قیمت بوتاکس ، بهترین روش مراجعه به پزشک مورد نظر است زیرا در جلسه معاینه می توانید در مورد برندهای متفاوت بوتاکس نیز به طور دقیق اطلاعات کسب کنید.

بهترین سن بوتاکس

حتما شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است. این امر حتی برای پروسه های جوانسازی پوست از جمله تزریق بوتاکس نیز صادق است. برای انکه نتیجه ای که از بوتاکس بدست می آورید مطلوب باشد و علاوه بر آن از عمیق تر شدن چین و چروک های پوستی جلوگیری شود ، بهتر است زمانی که متوجه پدید آمدن خطوط و چروک های ریز بر روی پوست شدید بهتر است برای انجام بوتاکس اقدام کنید. بنابراین با توجه به تحقیقات انجام شده بهترین سن بوتاکس 18 سالگی به بعد می باشد. خیلی از متخصصین در این زمینه معتقد هستند که اواسط تا اواخر دهه 20 سالگی و اوایل دهه 30 سالگی بهترین سن بوتاکس می باشد و می تواند از ایجاد چروک های بیشتر و عمیق تر جلوگیری کند.

چگونه به ماندگارتر شدن بوتاکس کمک کنیم ؟

می دانید که ماندگاری بوتاکس همیشگی نمی باشد یعنی بعد از مدت چند ماه باید مجدد تزریق تکرار شود. اما در عین حال راهکارهایی وجود دارند که فرد با اتخاذ ان ها می تواند ماندگاری بوتاکس را افزایش دهد.

استفاده از محصولات جوانسازی و انجام روتین های پوستی مثل اسکراب و استفاده از ماسک به خودی خود می توانند در شادابی و جوانی پوست تاثیر گذار باشند اما بعد از بوتاکس حداقل یک هفته نباید به انجام این موارد بپردازید. البته بعد از این بازه زمانی حتما روتین پوستی تان را با جدیت دنبال کنید.

به طور مرتب ، طی فواصل زمانی که دکتر تزریق بوتاکس برای تان تعیین می کند ، تحت این روند جوانسازی قرار بگیرید. انجام مکرر بوتاکس باعث می شود عضلات به مدت طولانی تری در حالت استراحت قرار بگیرند و به این وضعیت عادت کنند. در نتیجه می توانیم بگوییم ماندگاری بوتاکس نیز بیشتر می شود.

دقت کنید که باید بین جلسات درمانی فاصله معینی رعایت شود. زیرا در صورتی که زود به زود برای تزریق اقدام کنید نه تنها به ماندگاری بوتاکس کمک نکرده بلکه باعث مقاوم شدن عضلات نسبت به بوتاکس شده و نتیجه عکس را حاصل می کند.  به مدت زیاد در معرض نور آفتاب قرار نگیرید. زیرا اشعه های UV خورشید باعث اتساع عروق خونی شده و جریان خون را شدت می بخشد. این امر می تواند موجب پراکنده و تجزیه شدن سریع بوتاکس شود.

تزریق بوتاکس همچنین برای اسپاسم گردن، تعریق بیش ازحد، بیش فعالی مثانه، تنبلی چشم و درمان میگرن مزمن استفاده می شود. در این روش، از توکسینی به نام بتولونیوم نوع A استفاده می شود تا به طور موقت، عضله را از حرکت باز دارد. این توکسین از از سم باکتریایی بوتولیسم، که باعث مسمومیت غذایی می شود به دست می آید.
مواردی که در آن از تزریق بوتاکس استفاده می شود

تزریق بوتاکس همچنین برای درمان بیماری هایی که روی عملکرد بدن نیز تاثیر می گذارند استفاده می شود. در ادامه به برخی از این بیماری ها می پردازیم:

انقباض عضله گردن: در این بیماری دردناک، عضلات گردن ناخودآگاه کشیده می شوند و سر را در وضعیت بدی قرار می دهند.

تنبلی چشم: شایع ترین دلیل تنبلی چشم، عدم تعادل در عضلاتی است که وظیفه کنترل چشم را دارند.

انقباض عضلات: برخی بیماری های عصبی مثل فلج مغزی، می توانند کاری کنند دست و پاها به سمت داخل جمع شوند. دربرخی موارد، این عضلات منقبض شده می توانند با استفاده از تزریق بوتاکس، از حالت انقباض خارج شوند.

تعرق بیش از حد: در این شرایط، تعرق بیش از حد زمانی رخ می دهد که دمای هوا بالا نباشد و در حال فعالیت نباشید.

میگرن مزمن: اگر در ماه بیش از پانزده روز به میگرن مبتلا می شوید، تزریق بوتاکس می تواند به کاهش درد کمک کند.
اختلال در عملکرد مثانه: تزریق بوتاکس می تواند در کنترل بی اختیاری ادرار که به علت بی فعالی مثانه به وجود آمده، کمک کند

پرش چشم: تزریق بوتاکس می تواند به رفع پرش و انقباض عضلات دور چشم کمک کند.

آیا بوتاکس می تواند عوارض یا اثر جانبی را در پی داشته باشد؟

از دیگر عوارض تزریق بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد یا علائمی که شبیه سرما خوردگی باشند
 • افتادگی پلک یا کج شدن ابروها
 • کج شدن دهان یا ریزش آب دهان
 • خشک شدن چشم ها یا اشک ریختن بیش از حد
 • ضعف عضلات
 • مشکل تاری دید
 • مشکل در حرف زدن یا غذا خوردن
 • مشکلات تنفسی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات