مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

 امروزه زنان در راستای افزایش اعتماد به نفس خود و بهبود کیفیت روابط جنسی ، تصمیم به انجام لابیاپلاستی می گیرند. طی این عمل شکل و فرم لابیاهای ناحیه شرمگاهی تغییر کرده و به جوانسازی آن ناحیه منتهی می شود. چنانچه پروسه در بهترین کلینیک زیبایی تهران ، کلینیک آذین ،  تحت نظر متخصصان کار آزموده آن انجام پذیرد ، نتیجه حاصل شده دائمی می باشد. البته برای حفظ فرم جدید لابیاها لازم است در طول دوره ریکاوری تمام مراقبت های بعد از لابیاپلاستی را انجام دهید.

..مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

فهرست مطالب

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

استراحت بعد از لابیاپلاستی

در طول دوره نقاهت باید به صورت طاق باز بخوابید. بدین معنا بر روی کمر خوابیده و حتی می توانید یک بالش زیر باسن خود قرار دهید. این عمل به کاهش ورم لابیاها کمک می کند.  بهتر است سه روز اول را به طور کامل استراحت کنید و از انجام فعالیت های اضافی کناره بگیرید.

مصرف دارو پس از لابیاپلاستی

ناحیه شرمگاهی بسیار حساس است ؛ بنابراین لازم است همیشه آن محیط را تمیز نگه دارید. در همین راستا نیز متخصص برای شما داروها آنتی بیوتیک را تجویز کرده تا از بروز عفونت و تجمع ویروس و باکتری در آن ناحیه جلوگیری شود. لازم است دوره مصرف انتی بیوتیک را تکمیل نماید. به منظور کنترل درد لابیاها پس از جراحی ، مسکن و ضد درد برایتان تجویز می شود که با استفاده از آن ها می توانید از شدت درد بکاهید. البته توصیه می شود هیچ گاه با شکم خالی دارو نخورید.

در موارد بسیاری دیده شده است که زنان بعد از لابیاپلاستی به یبوست دچار می شوند. این امر به سبب استفاده از داروهای مسکن وقوع می یابد. بدین نحو دکتر لابیاپلاستی در بهترین کلینیک زیبایی تهران  داروهای تسهیل کننده فعالیت روده را برایتان تجویز می کند.

فعالیت بعد از لابیاپلاستی

در راستای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ، باید بدانید که چه زمانی می توانید فعالیت های ورزشی و همچنین فعالیت های جنسی خود را شروع کنید. هر نوع فعالیت پر تحرک باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون می شود. چنانچه پیش از کسب بهبودی مطلوب به چنین اعمالی بپردازید ، بروز خونریزی از محل بروش ها محتمل تر خواهد بود.

از این بابت است که پزشک توصیه می کد ترجیح یک هفته از کار فاصله بگیرید ؛ خصوصاً اگر شغلتان فیزیکی و پر تحرک است و بعد از این مدت برای شروع فعالیت هایتان باید یک روند تدریجی را اتخاذ کنید. حداقل در یک هفته الی 10 روز اول ، از ورزش هایی که واژن را تحت فشار قرار می دهند ، مثل دوچرخه سواری اجتناب کنید ؛ شاید نشستن در آن حالت دردناک نباشد اما منجر به تشدید ورم و خونریزی می شود.  به طور کلی پس از جراحی زیبایی واژن باید اجازه دهید بدن بهبودی کامل خود را پیدا کند , از این بابت حداقل زمانی که لازم است از ورزش و رابطه جنسی دوره کنید 3 الی 4 هفته تا نهایتاً 6 الی 8 هفته است.

استحمام بعد از لابیاپلاستی

برای حمام کردن به اجازه پزشک خود نیاز دارید اما به طور کلی با گذشت 3 روز می توانید استحمام نمایید. در حمام هنگام شستشوی بدن خود با احتیاط عمل کنید. از شوینده های قوی و معطر استفاده نکنید و ناحیه تناسلی را به صورت مالشی شستشو ندهید. پس از حمام ، واژن را به طور کامل خشک کنید.

ورم ، کبودی و خارش بعد از لابیاپلاستی

اگر می خواهید به کاهش ورم و کبودی ایجاد شده کمک کنید می توانید به مدت 3 روز پس از جراحی ، بر روی لابیاها کمپرس یخ قرار دهید. البته کمپرس را به طور مستقیم بر روی محل قرار ندهید بلکه ابتدا آن را درون یک حوله یا پارچه بپیچانید و بعد استفاده نمایید. خارش در محل جراحی شده تا یک هفته بعد از پروسه ، طبیعی است. ورم لابیاها نیز تا چندین هفته باقی می ماند.

در راستای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی از انجام چه کارهایی باید اجتناب کنید:

  • به مدت 6 هفته بعد از عمل یا به طور کلی تا زمان بهبودی کامل برش ها ، به استخر نروید.
  • تحت روندهای مختلف برنزه و تیره کردن پوست قرار نگیرید.
  • حدود 6 الی 8 هفته بعد از لابیاپلاستی ، به فعالیت ها و تمرینات پرفشار نپردازید.
  • تا 6 هفته نباید هیچگونه فعالیت جنسی داشته باشید. در این بازه نیز از تامپون استفاده نکنید.

 

در هر بازه زمانی از دوره ریکاوری لابیاپلاستی چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

آگاهی از مراقبت های بعد از لابیاپلاستی که به هر مقطع زمانی مربوط هستند ، به فرد کمک می کند تا راحت تر دوره ریکاوری را سپری نماید.

مراقبت های روز اول عمل لابیاپلاستی

انتظار می رود در نخستین روز بعد از جراحی ، لابیاهای ماژور و مینور تا حدی متورم باشند. پوست نواحی اطراف کلیتوریس اگر که در طول عل برش نخورده باشد ، بعد از لابیاپلاستی حالت آویزانی به خود می گیرد. مطمئناً نباید انتظار داشته باشید که ناحیه واژینال فورا به حالت نرمال خود برگردد. بافت های واژن تا حد زیادی شکل پذیر هستند به همین سبب است که تا مدتی بعد از عمل همچنان حالت ورم کرده ای داشته و به مرور به حالت اولیه خود بر می گردد. به عنوان یکی از مراقبت های اولیه در روز ابتدایی بعد از عمل می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. این کمپرس در کاهش ورم و تسکین درد تاثیر گذار است. البته دقت داشته باشید که کمپرس را بیشتر از 15 دقیقه در یک محل ثابت نگه ندارید در غیر این صورت ممکن است پوستتان صدمه ببیند. بهتر است در روز اول استراحت مطلق داشته باشید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی در روز دوم

در روز دوم احتمال می رود که شدت ورم لابیاها بیشتر شود. به طور معمول پیش از آن که شدت ورم فروکش کند در ابتدا کمی اوج می گیرد ؛ پس خیلی نگران نباشید. پس از رفتن به توالت می توانید با استفاده از اسپری آب واژن خود را شست و شو دهید ؛ بدین ترتیب هم آن ناحیه تمیز می شود و هم از خارش جلوگیری می کند. زمانی که از جراحی شما بیش از 24 ساعت گذشت ، جراح انجام حمام سیتز را برایتان مجاز می داند. حمام سیتز به این صورت است که در یک تشت پر از آب تمیز باید به مدت 10 تا 15 دقیقه بنشینید.

در 48 ساعت اول همچنان بایستی به مصرف داروهای مسکن ادامه دهید و پمادها را بر روی محل برش ها اعمال کنید. احساس درد و ترشحات رقیق خونی بر روی لباس زیر یا دستمال توالت در این مدت همچنان طبیعی است. تا روز دوم هنوز اجازه ندارید که از لباس های تنگ و چسبان استفاده کنید. با اجازه دکتر می توانید کمپرس یخ را در این مدت نیز مورد استفاده قرار دهید.

به طور کلی در هفته اول بروز موارد زیر انتظار می رود :

  • درد
  • سوزش
  • ترشحات رقیق خونی
  • گاهی اوقات تب

اگر حالتی به غیر از موارد فوق را تجربه نمودید ، یا هر کدام از علائم فوق به طور غیر طبیعی تشدید یافتن ، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی در پایان هفته اول

با رسیدن به روز ششم و هفتم ، ورم لابیاها کم کم بهبود می یابد. درد نیز همچنان وجود دارد اما شدت آن کمتر شده است. استفاده از پمادها و داروها طبق دستور دکتر باید همچنان ادامه داشته باشد. در این بازه زمانی انتظار می رود یک نوبت ویزیت برای شما تعیین شود تا روند بهبودی تان توسط بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران ارزیابی شود.

نکات مراقبتی در طول هفته 2 الی 4

پس از دومین هفته از ریکاوری ، اگر مراقبت های بعد از لابیاپلاستی درست انجام شده باشند ، هر گونه ورم ، خارش و دردی باید بهبود پیدا کرده باشد. در این بازه است که می توانید نتیجه پایانی حاصل از لابیاپلاستی را تا حد زیادی مشاهده کنید. اگر بخیه ها جذبی باشند ، در این مدت به طور کامل دیگر جذب بدن شده اند.

با نزدیک شدن به هفته چهارم ، شما توانایی لازم برای پرداختن به امور و فعالیت های روزانه را بست آورده اید ، اما مراقبت باشید که به یکباره حجم زیادی از کارها را انجام ندهید. بلکه آرام آرام فعالیت های تان را افزایش دهید.

در پایان هفته هشتم ، بهبودی کامل حاصل شده و فرد قادر است بدون مشکل کارهای خود را انجام دهد و به اصطلاح به زندگی و روتین سابق خود بازگردد.

متخصصان کلینیک زیبایی آذین ، بهترین کلینیک زیبایی در تهران ، مراجعه کنندگان خود را پس از انجام پروسه ، از تمام نکات مربوط به مراقبت های بعد از لابیاپلاستی آگاه می سازند. با مراجعه به کلینیک آذین به نتیجه دلخواه خود دست خواهید یافت.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات