مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از رایج ترین پروسه های جوانسازی پوست درمیان افراد مختلف ، علی الخصوص زنان ، می باشد. در این روند سم باکتریایی موجود ، مسیر سیگنال های عصبی عضلات را مسدود کرده و به عبارتی آن ها را فلج می کند. معمولاً این پروسه دوره نقاهتی را در پی ندارد اما متخصص نکاتی را به عنوان مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس گوشزد می نماید که رعایت انان برای حفظ نتیجه الزامی است.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

نکات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

  • اجتناب از فعالیت های سنگین و ورزش

بعد از انجام بوتاکس حداقل به مدت یک روز از انجام ورزش‌های سنگین و فعالیت هایی که ممکن است باعث آسیب شوند، اجتناب کنید. در نکات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس انجام هر گونه تمرینات ورزشی می تواند سم بوتاکس را به سایر قسمت های صورت منتقل کند که در نتیجه از میزان اثر آن در محل تزریق می کاهد و خطر کبودی را افزایش دهد.

تمرینات مربوط به عضلات صورت نظیر اخم کردن، لبخند زدن یا بالا بردن ابروها را می توانید جایگزین دیگر فعالیت های ورزشی کنید. دقت داشته باشید که تمرینات عضله های صورت بدون دخالت دست انجام می پذیرند. در واقع بلافاصله بعد از تزریق به هیچ عنوان نباید ناحیه مورد نظر را لمس کرده یا مالش دهید.

  • از انجام هرگونه شست و شو و پاکسازی پوست اجتناب کنید.

هیچ چیز مانند یک دوش آب گرم حال بیمار را خوب نمی کند اما توصیه می‌شود استحمام پس از تزریق را تا ۲۴ ساعت بعد به تعویق بیاندازید. شستشوی صورت با آب گرم، رفتن به سونا، آفتاب گرفتن و حمام آب گرم تا دو روز بعد از تزريق بوتاکس ممنوع است. توصیه می‌شود بعد از شستشوی صورت، مراقب باشید که ناحیه مورد نظر را به اشتباه ماساژ ندهید.

از هرگونه درمان های پوستی مانند اسکراب لایه بردار یا ماساژ صورت بپرهیزید. پس از انجام این پروسه، باید برای بهبودی تا مدتی در منزل استراحت کنید تا مطمئن شوید روند انجام این فرایند موثر بوده است. پس از تزریق حداقل به مدت 10 روز تحت درمان لیزر یا میکرودرم ابریژن قرار نگیرید.

  • از آرایش کردن و مالش محل تزریق بپرهیزید.

از جمله موارد دیگری که در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس باید رعایت شود اجتناب از آرایش ناحیه تحت درمان می باشد.

در این صورت لازم است به مدت 24 ساعت از اعمال مواد آرایشی بر روی پوست ، خودداری کنید. استفاده از لوازم آرایشی بر روی پوست مستلزم مالش صورت می باشد و مالش دادن احتمال پخش شدن بوتاکس در سایر نقاط را افزایش می دهد. بعد از این مدت کاربرد لوازم آرایشی بلامانع است.

  • بعد از تزریق بوتاکس دراز نکشید.

تا 4 ساعت پس از تزریق دراز نکشید. خم شدن و دراز کشیدن می تواند سم باکتریایی بوتاکس را پخش کرده و منجر به کبودی در محل تزریق شود. بعد از تزریق استراحت کنید، اما برای ایمنی بیشتر از خوابیدن و چرت زدن به صورت دراز کشیده ، بپرهیزید. بعد از 4 ساعت می توانید دراز بکشید. درهمان روز انجام پروسه ، شب ، هنگام خواب بهتر است بر روی کمر دراز بکشید تا فشاری به محل تزریق وارد نشود.​

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات