تزریق چربی صورت

زمان مطالعه: 8 دقیقه

در تزریق چربی صورت ، چربی برای بهتر شدن چهره، از سایر قسمت های بدن مثل ران ها یا شکم به صورت انتقال داده می شود تا به این ترتیب مشکل چین و چروک های عمیق یا کاهش حجم ناشی از پیری حل شود. این کار را می توان برای از بین بردن خطوط ناهماهنگ یا خراش های بر جای مانده از آسیب های قبلی مورد استفاده قرار داد. برخلاف اینکه اکثر مردم تصور می کنند مهمترین علائم پیری، چین و چروک و پوست آویزان است، باید بگوییم که یکی از علل اصلی این مشکل از دست رفتن حجم صورت می باشد. این از دست رفتن حجم، می تواند به پیدایش نمایی استخوانی در شقیقه ها و اطراف چشم ها منجر شده و باعث صاف تر و کمتر برجسته بنظر رسیدن گونه ها شود. تزریق چربی ، یک روش جراحی غیرتهاجمی و طبیعی برای انتقال چربی از یک منطقه از بدن با مقدار چربی فراوان به صورت برای جبران حجم از دست رفته می باشد. در این روش، چربی به آرامی و با استفاده از تکنیک های مدرن لیپوساکشن، برداشته شده و برای تزریق به صورت آماده می شود. این روش چهره ای بسیار طبیعی را به ارمغان آورده و خطر عفونت یا پس زدن چربی توسط بدن در آن بسیار کم است.

 

تزریق چربی صورت

هدف از تزریق کردن چربی به صورت چیست ؟

این فرایند در راستای اهداف زیر به انجام می رسد :

 • صاف و هموار کردن چین خوردگی نواحی اطراف دهان و بینی
 • بهبود بخشیدن قسمت های دارای گود رفتگی مثل شقیقه ها و زیر چشم
 • کمرنگ کردن جای جوش و آکنه روی پوست
 • حجم و فرم دادن لب ها و برجسته کردن گونه ها
 • رفع افتادگی پوست و جوانسازی آن

مزایای تزریق چربی صورت

فرایندهای آرایشی و زیبایی در مسیر پیشرفت خود، در حال حرکت به سمت روش های طبیعی تر و غیر تهاجمی تر می باشند. تزریق چربی به صورت، یکی از برجسته ترین مثال ها در این مسیر پیشرفت می باشد. مزایای تزریق کردن چربی  صورت در چهره بیمار، بیشمار می باشند. بیمارانی که از پوست شل یا گودی گونه ها یا اطراف چشم در اثر پیری یا کاهش وزن رنج می برند، می توانند از مزایای تزریق چربی صورت بهره مند شوند.

تزریق چربی به صورت، باعث جوانسازی و سفت شدن طبیعی چهره بیمار در مناطق فوق الذکر می شود. همچنین با این روش، مشکلات ناشی از پیری زودرس قابل درمان می باشد چون این روش به پر کردن خطوط و چین و چروک ها کمک بسزایی می نماید. در طول جراحی تزریق چربی، پزشک از سلول های چربی بدن خود شما استفاده می کند. در مقایسه با برخی روندهای جراحی دیگر مثل فیلرهای پوستی یا ایمپلنت، خطر واکنش های آلرژیک در تزریق چربی نزدیک به صفر است. همچنین، نتایج جراحی کاملاً طبیعی به نظر می رسد چون در این روند ، ایمپلنت یا فیلرهای مصنوعی مورد نیاز نمی باشند. بررسی های انجام شده نشان داده است که تقریباً اکثر زنان از نتایج بدست آمده، راضی بوده اند. مزیت دیگر تزریق چربی این است که ضمن اینکه منطقه ای که چربی به آن تزریق شده، شکل جوان شده ای را پیدا می کند، منطقه ای که چربی از آن برداشت شده، از شر بافت های چربی خلاص شده و شکل بهتری به خود می گیرد.

 

تزریق چربی صورت

 

آیا تزریق چربی صورت دائمی است ؟

وقتی بیماران می شنوند که چربی انتقال داده شده به صورت می تواند الزاماً دائمی باشد بسیار هیجان زده می شوند. در دیگر انواع روش های ترمیمِ حجم صورت (مثل پرکن ها یا فیلر های سنتزی)، فرایند باید تکرار شود تا نتیجه به دست آمده حفظ گردد. انتقال چربی به صورت روشی متفاوت است چون در آن سلول ها قادرند زنده بمانند و در محیط جدید خود رشد کنند و جوانی را به ارمغان بیاورند که دائمی می باشد. با این وجود این بدان معنا نیست که کل چربی زنده خواهد ماند و همان سطح جوانی برای همیشه حفظ خواهد شد. برخی از سلول ها ظرف شش ماه اول می میرند. پس از گذشت شش ماه، آن دسته از سلول ها که باقی مانده اند، به طور دائمی رشد پیدا خواهند کرد. انتقال چربی، یک روش بهبود حجم دائمی و طبیعی برای صورت می باشد که اکثر بیماران از مشاهده نتایج آن شگفت زده می شوند.

چگونگی پروسه تزریق چربی صورت

تزریق کردن چربی به صورت ، عموما یک پروسه سرپایی به حساب می آید. چرا که در اکثر موارد تحت بی حسی موضعی انجام می شود و فرد بلافاصله پس از اتمام فرایند قادر است به خانه بازگردد.

نکته : این مورد را به خاطر بسپارید که در صورت تشخیص و صلاحدید پزشک ، امکان دارد این پروسه تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

پس از اثر گذاری دارو ، پزشک چربی های تجمع یافته در قسمت های مختلف بدن ، که عموما ران و شکم و پهلو می باشند ، را ساکشن کرده و پس از تصفیه و خالص سازی ، سلول های چربی برای تزریق در صورت آماده هستند. متخصص با استفاده از سوزن های مخصوص ، با توجه به ناحیه مورد هدف ، میزانی از سلول های چربی را به زیر پوست تزریق می کند.

نکته : با توجه به اینکه چربی تزریقی ، در حقیقت بافت طبیعی بدن است و امکان دارد پس از ورود به موضع مورد نظر ، بخشی از آن توسط بدن جذب شود ، دکتر کمی بیش از میزان مورد نیاز چربی را در موضع تزریق می کند.

خطرات احتمالی تزریق چربی

خطرات تزریق چربی صورت معدود، نادر و جزئی می باشد. درد و ورم ، خطرات احتمالی تزریق چربی می باشند ولی همه بیماران آن را تجربه نمی کنند. مهمترین نقطه ضعف این روند این است که صورت یا لب های شما ممکن است تمام یا بیشتر چربی تزریق شده را دوباره جذب نماید. احتمال وقوع این مسئله را نمی توان در افراد مختلف پیش بینی کرد ولی تقریباً در نیمی از تمام بیمارانی که درمان های تزریق چربی را دریافت می کنند، این اتفاق می افتد. یکی دیگر از خطرات نادر ولی محتمل در تزریق چربی، واکنش های آلرژیک به بی حسی موضعی یا بی رنگی دائمی ناشی از پارگی رگ های خونی در محل درمان می باشد.

 

تزریق چربی صورت

مشاهده نتایج نهایی تزریق چربی صورت ظرف چند هفته

معمولاً نتایج را می توان بلافاصله بعد از عمل جراحی مشاهده کرد ولی در برخی بیماران، چندین هفته طول می کشد تا شکل دائمی منطقه درمان شده قابل رویت شود. بعد از از بین رفتن ورم و کبودی، بیشتر بیماران به این حقیقت اعتراف می کنند که تزریق چربی، ارزشش را داشته است. دنبال کردن دستورالعمل های پزشک قبل و بعد از عمل می تواند دشواری ها را کاهش داده و نتایج را بهبود بخشد. با انتخاب یک پزشک مجرب و موفق، اندکی صبر و زمان، جراحی می تواند چهره مطلوبتان را به شما بدهد.

ریکاوری جراحی تزریق چربی صورت

هفته اول

 • در طول هفته اول بعد از روند تزریق چربی در صورت و منطقه ای که چربی از آن برداشت شده، ورم و کبودی وجود خواهد داشت.
 • برای راحت شدن از شر هرگونه درد و ورم، باید:
 • منطقه درمان شده را بالا نگه دارید.
 • از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک تان را مصرف کنید.

تزریق چربی صورت

هفته دوم

 • کاهش کبودی و ورم بین روزهای هفتم تا دهم بعد از تزریق چربی صورت اتفاق می افتد. تا هفته دوم، اکثر کبودی ها محو شده اند اگرچه ممکن است هنوز اندکی ورم باقی مانده باشد.
 • با اینکه اکثر بیماران احساس می کنند که بعد از یک هفته آماده برگشتن به کار خود می باشند ولی زمان ریکاوری در افراد مختلف، متغیر است و بهتر است قبل از از سر گرفتن فعالیت نرمال خود، با پزشک خود مشورت کنید.
 • نکته: اگر درد، قرمزی یا چرک زیاد است یا علائم دیگری را مشاهده می کنید که غیرعادی بنظر می رسند، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.
 • در اینجا نکاتی برای تضمین دستیابی به بی خطرترین و بهترین نتیجه از این روند در اختیار شما قرار داده خواهد شد:
 • منطقه درمان شده را به مدت چند روز بعد از انجام تزریق چربی، حرکت یا ماساژ ندهید.
 • مدتی بعد از تزریق چربی صورت سیگار نکشید.
 • به پشت بخوابید و اجازه ندهید صورت شما به بالشت تان فشرده شود.
 • از انجام فعالیت های شدید تا زمان بی خطر اعلام شدن آن از سوی پزشک تان اجتناب کنید
 • محیط را مرطوب نگه دارید.
 • وزنتان را ثابت نگه دارید؛ چون کاهش وزن، مقدار چربی صورت را کاهش می دهد
 • چربی های سالم بیشتری ( از قبیل آووکادو، ماهی سالمون، بادام و روغن نارگیل ) به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هزینه تزریق چربی به صورت

هزینه تزریق چربی صورت در تهران در مقایسه با برخی جراحی های پلاستیک مثل لیفتینگ صورت، مقرون به صرفه تر می باشد که این امر نیز یکی دیگر از مزیت های جراحی تزریق چربی به صورت به شمار می آید.

یا بعد از تزریق چربی صورت ،  تخلیه آن امکان پذیر است ؟

برای تخلیه چربی های تزریق شده به پوست صورت لازم است به پزشکی با تجربه و مهارت بالا در زمینه انتقال چربی مراجعه نمایید. و با مشورت پزشک معالج اقدام به تخلیه چربی ها کنید. در تخلیه چربی معمولا از بی حسی موضعی استفاده می شود . این بی حسی می تواند با استفاده از کرم های موضعی و یا تزریق بی حسی به صورت انجام گیرد. که روش انتخابی به حساسیت یا عدم حساسیت مراجعه کننده به داروهای بی حسی بستگی دارد. این بی حسی توسط پزشک و بر اساس بررسی سوابق واکنش های آلرژیک صورت می گیرد.

بعد از انجام بی حسی لازم است پزشک متخصص ناحیه مناسبی را برای تخلیه چربی انتخاب کند و در نهایت تخلیه چربی با ایجاد سوراخ های کوچکی در صورت انجام می شود. البته باید توجه داشته باشید که این سوراخ ها بسیار کوچک بوده و همه آن ها بعد از گذشت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت بنابراین نگران این موضوع نباشید.

آیا تخلیه چربی تزریق شده به صورت دردناک است؟

هرچند با تزریق بی حسی و یا استفاده از کرم های بی حسی موضعی میتوان این درد را به طور چشمگیری کاهش داد اما میزان دردی که هنگام تخلیه چربی احساس می کنید به عواملی بستگی دارد از جمله:

 • میزان مهارت و تجربه پزشک در تخلیه چربی از عوامل موثر و مهم در این زمینه می باشد.
 • اگر پزشک معالج از مهارت کافی در زمینه عمل زیبایی انتقال چربی را داشته باشد، میزان دردی که مراجعه احساس می کند بسیار کم خوهد بود.
 • به مقدار چربی که باید خارج شود نیز بستگی دارد. هرچه میزان چربی بیشتر باشد ، فرد باید درد بیشتری را تحمل کند.
 • ناحیه ای از صورت که برای تخلیه چربی انتخاب می شود در میزان احساس درد ناشی از آن تاثیر دارد. هرچه پوست این ناحیه نازک تر باشد، مراجعه کننده درد بیشتری را احساس خواهد کرد.

تزریق چربی صورت بهتر است یا تزریق ژل ؟

هر دو فرایند نامبرده شده به جهت جوانسازی و حجم دهی صورت به انجام می رسند. اما در این بین ، تفاوت هایی را نیز شامل می شوند. در مورد تزریق کردن چربی به صورت میتوان گفت که با توجه به این مسئله که از بافت طبیعی برای حجم و جوانسازی استفاده می شود ، نتیجه بدست آمده طبیعی تر و البته ماندگارتر می باشد.

اما از طرفی دیگر تزریق ژل ، فرایند آسان تری بوده و پس از آن دوره نقاهتی وجود نخواهد داشت ؛ همچنین اگر فرد به هر علتی از نتیجه راضی نباشد ، می تواند با تزریق آنزیم ، بدون اینکه عارضه جدی همراه باشد، موضع را به حالت طبیعی باز گرداند.

در کل بهترین پیشنهاد این است که برای انتخاب مناسب ترین روند ، شرایط و خواسته هایتان را با بهترین دکتر تزریق چربی صورت در تهران درمیان بگذارید و از راهنمایی های ایشان که بر مبنای تجربه و علم وی در این حوزه است ، به نحو احسن استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات